Pirmieji 3 mažylio gyvenimo mėnesiai. Kas keičiasi?

Tai sudėtingas laikas, kai kūdikis prisitaiko prie gyvenimo pasaulyje, o tėvams tenka naujas vaidmuo. Stebėkite, kaip vaikas vystosi šiuo laikotarpiu.
Pirmieji 3 mažylio gyvenimo mėnesiai. Kas keičiasi?

Kūdikio raida – 0–3 mėnesiai

Pirmieji 3 gyvenimo mėnesiai labai svarbūs kūdikio raidai – keičiasi gyvenimo aplinka iš mamos pilvo į aplinką, kurioje reikia priešintis gravitacijos jėgai ir kurioje daugybė naujų, nežinomų stimulų. Šiuo laikotarpiu svarbiausia tėvų užduotis – užtikrinti vaikui saugumo ir patogumo pojūtį. Be papildomų fiziologinių poreikių patenkinimo, vaiko saugumo pojūčiui turės įtakos kasdieniai darbai, kuriuos darome šalia vaiko. Verta juos daryti lėtai ir ramiai, stebint vaiko reakciją ir pritaikant jo priežiūrą prie jo išsivystymo lygio, kad jis visada jaustųsi patogiai.

1-asis gyvenimo mėnuo

Pirmąjį gyvenimo mėnesį, gulėdamas ant nugaros, mažylis laiko galvytę ant dešinio arba kairio skruosto, jis negali jos ilgai išlaikyti tiesioje linijoje (linija, jungiant nosį ir bambą). Šio amžiaus vaikas negali savarankiškai išlaikyti galvos. Gulint ant pilvo, kojos yra sulenktos. Šio amžiaus vaiko rankytės yra suriestos į kumščius. Mažylis nesugeba ilgai išlaikyti akių kontakto su mumis.

2-asis gyvenimo mėnuo

Antrąjį gyvenimo mėnesį mažylis jau kelias sekundes sugeba išlaikyti savo galvą tiesia linija. Dažniausiai jo galvytė vis dar būna asimetrinėje padėtyje (kartais ant kairiojo skruosto, kartais ant dešiniojo). Gulėdamas ant pilvo kūdikis pradeda remtis ant dilbių, tačiau kūdikio alkūnės vis dar yra už pečių linijos. Antrąjį gyvenimo mėnesį mažylis pradeda sąmoningai šypsotis.

3-asis gyvenimo mėnuo

Trečiąjį gyvenimo mėnesį mažylis laiko galvą centrinėje linijoje (nosis ir bamba yra vienoje linijoje). Gulėdamas vaikas pradeda dėti rankas kartu virš krūtinės, į burną. Gulėdamas ant nugaros ir ant pilvo, jis gali akimis sekti žaisliuką iš dešinės pusės į kairę ir atvirkščiai. Gulėdamas jis gali kontroliuoti galvą, žiūrėti tiesiai į priekį ir į šonus, remtis alkūnėmis. Gulint alkūnės yra vienoje linijoje su pečiais. Šio amžiaus mažylis sugeba išlaikyti jam į rankas įdėtą žaisliuką.

Kaip skatinti mažylio vystymąsi?

Pirmąjį gyvenimo ketvirtį vaikas įprastai dar nesidomi žaislas. Būtent tėvai yra didžiausias vaiko džiaugsmas ir „pramoga“. Todėl verta su mažyliu kalbėti jau nuo pirmųjų dienų, jam dainuoti, sūpuoti ir stebėti jo reakciją, kas jam patinka, o kas ne. Naujagimiui svarbiausia artumas. Jūs tikriausiai nustebsite, kaip raminamai veikia mažylį jau tik tai, kad šalia yra mama arba tėtis. Kuo daugiau nešiokite ir priglauskite savo mažylį, to reikia jo raidai ir saugumo pojūčiui. Taip pat nereikėtų vaiko ilgam palikti prietaisuose, kurie riboja vaiko judėjimo laisvę, pavyzdžiui, supamosiose kėdutėse. Praleidžiant juose daug laiko, vaikui gali būti sunkiau pasiekti tolesnius jo raidos etapus. Apie 3-ąjį gyvenimo mėnesį galite įsigyti kontrastingų žaisliukų (juodų ir baltų, juodų ir raudonų) ir pradėti treniruoti mažylį – mokyti jį koncentruotis į žaisliuką ir sekti jį iš vienos pusės į kitą.

Šie straipsniai jums gali būti naudingi

Šie straipsniai jums gali būti naudingi