Dažniausios kūdikių odos ligos – kas jas sukelia ir kaip su jomis kovoti?

Sužinokite, kokios odos ligos kamuoja kūdikius ir kas jas sukelia. Ar jų galima išvengti, tinkamai prižiūrint kūdikių odą?
Dažniausios kūdikių odos ligos – kas jas sukelia ir kaip su jomis kovoti?

Naujagimio oda smarkiai skiriasi nuo suaugusiojo.

Vaiko oda formuojasi pirmaisiais 3 gyvenimo mėnesiais, o tai reiškia, kad iki tol ji nefunkcionuoja taip gerai kaip suaugusiojo. Naujagimio epidermis yra 5 kartus plonesnis nei suaugusio žmogaus, todėl jis nesukuria visaverčio kūno apsauginio barjero. Be to, naujagimių ir kūdikių epidermio ląstelės neišsidėsčiusios taip glaudžiai kaip vyresnių vaikų ir suaugusiųjų. Todėl jų odelė yra pralaidesnė išoriniams veiksniams ir kosmetikos bei priežiūros priemonėms ir todėl ji lengviau sudirgsta.

Kiekvieno žmogaus oda yra padengta lipidų apvalkalu, kuris sukuria sistemą, apsaugančią nuo vandens netekimo ir reguliuoja ant odos paviršiaus užteptą preparatą – kosmetikos ir priežiūros priemonių, vaistų ir kitų priemonių įsigėrimą. Lipidų apvalkalas labai svarbus tinkamai epidermio veiklai ir odos komfortui. Naujagimio odos paviršiuje lipidų sluoksnis išsivysto tik po kelių savaičių ir vaikams jis atsinaujina daug lėčiau.

Kūdikių odos ligos

Vaikų odos vystymosi specifika reiškia, kad tėvai turi ja ypatingai rūpintis. Tačiau vaikų odos ligos pasitaiko gana dažnai ir dažnai jos nesusijusios su priežiūros klaidomis. Dauguma atvejų jos nekelia grėsmės kūdikių sveikatai ar gyvybei, tačiau gali sukurti diskomfortą (deginimą, niežulį, odos pleiskanojimą), todėl verta greitai reaguoti į sudirginimus ir pasirūpinti vaiko oda.

Naujagimių spuogai

Jie būna maždaug 20 % vaikų ir įprastai dingsta maždaug po 6–12 savaičių. Jų priežastimi laikomi hormoniniai pokyčiai motinos kūne.

Kaip rūpintis mažylio oda šiuo laikotarpiu?

Pasitarkite su savo gydytoju, kad išvengtumėte kitų odos problemų. Mažylį prauskite šiltu vandeniu ir švelniai nusausinkite jo odą.

Vaikų spuogai

Įprastai jie atsiranda po pirmųjų keturių mažylio gyvenimo savaičių – tai mažos raudonos arba baltos dėmelės. Dažniausiai jie atsiranda ant vaiko veido. Jie gali būti daug rimtesni nei naujagimių spuogai, jie dažniausiai atsiranda berniukams dėl hormonų sistemos pokyčių.

Kaip rūpintis mažylio oda šiuo laikotarpiu?

Dažniausiai spuogai dingsta savaime, paprasčiausiai pasirūpinkite oda, nuprauskite šiltu vandeniu ir švelniai nusausinkite. Tačiau rekomenduojama pasitarti su pediatru.

Seborėjinis dermatitas

Ligai būdingi ryškiai raudoni plotai, kuriuos dengia balti arba gelsvi riebūs žvyneliai. Kartais gali pasitaikyti niežai. Dažniausiai seborėjinis dermatitas pasireiškia kaip smulkus odos pleiskanojimas plaukuotoje galvos dalyje (pleiskanos) arba nedidelis paraudimas. Dermatito paūmėjimai siejami su remisijos laikotarpiais.

Kaip rūpintis mažylio oda šiuo laikotarpiu?

Ant odos susidariusiems žvyneliams suminkštinti, kasdienei priežiūrai naudokite vaikiškus drėkinamuosius prausiklius ir natūralų augalinį aliejų. Negalima nuimti šašų, nes tai gali sukelti odos infekciją.

Atopinis dermatitas

Atopinis dermatitas pasireiškia kaip raudoni, sausi ir niežtintys odos pažeidimai. Dažniausiai jie atsiranda ant veido, kaklo raukšlėse, už ausų, taip pat kelių ir alkūnių sąnariuose.

Kaip rūpintis mažylio oda šiuo laikotarpiu?

Kasdienei priežiūrai reikia naudoti minkštinamąsias priemones. Reikėtų vengti bet kokių medžiagų, kurios galėtų pabloginti simptomus. Rinkdamiesi priemones, kurios tiesiogiai kontaktuoja su mažylio oda (drėgnos servetėlės, sauskelnės, skalbikliai), rinkitės tik tas, kurios skirtos jautriai, alergiškai odai.

Bėrimas nuo sauskelnių

Įprastai nuo sauskelnių išberia dėl per didelio odos kontakto su šlapimu arba išmatomis. Bėrimui nuo sauskelnių būdingos raudonos dėmės ant mažylio užpakaliuko. Vaikui gali skaudėti, liečiant odą. Gali atsirasti ir spuogelių, net vandeningų.

Kaip rūpintis mažylio oda šiuo laikotarpiu?

Odą aplink sauskelnes reikia valyti itin kruopščiai. Keičiant sauskelnes, geriausia nuplauti užpakaliuką drungnu vandeniu (galbūt su šiek tiek muilo), paskui kruopščiai nusausinti odą. O prieš užvelkant naujas sauskelnes raudonas vietas riekia patepti specialiu tepalu.

Atminkite, kad tinkamos vaiko odos priežiūros pagrindas – ne tik kremai ir tepalai, bet ir kitos priemonės, kurios tiesiogiai kontaktuoja su mažylio oda. Rinkdamiesi priemones, pavyzdžiui, sauskelnes ar drėgnas servetėles, rinkitės tik švelnios ir saugios sudėties.

Kaip naudoti drėkinamąsias priemones?

Naujagimių ir kūdikių oda fiziologiškai subręsta, jai nereikėtų padėti drėkinamosiomis priemonėmis, nes jos gali užkimšti odą, tai yra, sutrikdoma riebalų liaukų, prakaito liaukų ir plaukų folikulų veikla. Taip pat sutrikdoma ir termoreguliacija. Užsikimšus riebalų liaukoms, išsivysto kūdikių seborėjinis dermatitas – labiausiai paplitusi kūdikių odos liga. Todėl nerekomenduojama naudoti minkštinamųjų odos priemonių, jei to nepaskyrė gydytojas. Tik vaikams, kurių tėvai kenčia nuo tokių alerginių ligų, kaip atopinis dermatitas, bronchinė astmą, alerginis rinitas arba alerginis konjuktyvitas, profilaktiškai reikia naudoti minkštinamąsias priemones, bet ne dažniau nei du kartus per savaitę. Toks metodas taikomas, siekiant išvengti atopinio dermatito ankstyvoje vaikystėje.

Kūdikių odos ligų profilaktika

Tinkama priežiūra labai svarbi mažylio odos sveikatai Verta atkreipti dėmesį į visų, su mažyliu kontaktuojančių priemonių, skalbiklių ir priežiūros priemonių sudėtį. Norime pateikti drabužių skalbimo patarimų. Kodėl tai taip svarbu? Rūpinantis mažylio oda, verta atkreipti dėmesį į tai, su kuo ji kontaktuoja ir kas gali ją dirginti. Mažylio oda tiesiogiai kontaktuoja su drabužiais, antklodėmis, todėl juos reikia skalbti vaikiškomis priemonėmis jau nuo pirmųjų vaiko gyvenimo dienų. Rinkoje siūlomi milteliai, skysčiai, tinkantys kūdikių ir vaikų drabužiams skalbti, pavyzdžiui, „Lovela Baby“ – nuo pirmųjų gyvenimo dienų. Šios priemonės yra švelnios vaikų odai, jose mažiau skalbiamųjų ir kvapiųjų medžiagų, jos švelnesnės. Tokias priemones reikėtų naudoti iki 3 metų, kol oda subręs.



Šie straipsniai jums gali būti naudingi

Šie straipsniai jums gali būti naudingi